CİLDİNİZ HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ

Cilt lekeleri neden oluşur?

Cilt lekeleri deriden daha açık ve daha koyu olmak üzere iki şekilde görülür. Hem kadın hem de erkeklerde yaygın görülen cilt rahatsızlıklarından biridir. Cilt lekelerinin birçoğu özellikle alın, yanak ve çeneye yerleşir; yüze daha mat ve pürüzlü bir görünüm verir. Bunun dışında vücutta sırt, göğüs ve el üstünde de leke oluşabilir.

Lekeler doğuştan var olabildiği gibi bazen çocukluk döneminde bazen de hamilelik döneminde veya kişinin geçirdiği bir takım sistemik rahatsızlıklar sırasında kullandığı ilaçlarla birlikte artış gösterebilir. Leke oluşumunda güneşe maruz kalınan dönemlerde bir artış olup olmadığı mutlaka sorgulanmalıdır.

2)     Akne nasıl oluşur?

Yağ bezlerinin büyük bir kısmı kıl köklerinin içindedir. Bu bezlerin cilde açılan kanalları vardır. Yağ bezlerinde üretilen sebum dışarı çıkamadığında birikir ve ölü hücrelerin atılmasını engeller. Bunun sonucunda tıkanıklık oluşur. Böylece ortam bakterilerin üremesi için elverişli hale gelir. İltihap üretilir; kızarıklık, şişkinlik ve ağrı oluşur.

3)     Cilt kuruluğunun nedenleri nelerdir?

İnsanlar yaşlandıkça daha sık ortaya çıkan bir tablo olan kuru cilt “kserozis” olarak bilinir. Yaşlanmayla beraber cilt daha kuru ve daha az yağlı bir hal alır. Derinin üst tabakasının yaklaşık %10’luk kısmını su oluşturur. Bu tabakadaki suyun azalması sonucu deride çatlama, kaşıntı ve kuruluk meydana gelir.

Cilt kuruluğunun bir diğer nedeni ise sık duş alma alışkanlığıdır. Bunun yanı sıra çevresel etkenler, sıcak su, deterjanlar, giysilerden dolayı oluşan sürtünme, sık hava yolculuğu, rüzgara maruz kalmak, klima ve diğer kimyasal maddeler de cilt kuruluğuna neden olur. Atopik dermatit, kalıtsal bazı hastalıklar, ihtiyozis, sedef gibi cilt hastalıkları; metabolik nedenler, aşırı kilo kaybı ve yetersiz su tüketimi de cilt kuruluğunun nedenleri arasında sayılabilir.

4)     Rosacea hastalığı nedir?

Rosacea, yüzde kızarıklık ve şişme ile karakterize yaygın bir deri hastalığıdır. Erişkin aknesi olarak da bilinir. Yüzün orta kısmından başlayıp yanak, alın, çene ve burnu tutan kızarıklık görülür. Bazen kulaklar, sırt ve göğüs bölgesi de etkilenebilir. Hastalık ilerlediğinde kılcal damar genişlemeleri ve üzerinde küçük kırmızı kabartılar meydana gelir.

Bu durum yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Hastalığa neden olan ya da şiddetini arttıran sıcak, güneş ve sauna gibi etkenlerden uzak durmak gerekmektedir.

5)     Genital bölgenin temizliğinde nelere dikkat etmek gerekir?

Kadınlarda belirli dönemlerde yaşanan vajinal akıntılar, kanamalar ya da buna benzer durumlar sonucu genital bölgede gerekli hijyenin sağlanamaması nedeniyle enfeksiyon riski oluşmaktadır. Bu nedenle genital bölgenin temizliği önem taşımaktadır. Ayrıca mevcut bakteri dengesinin bozulması sonucu kötü bir koku oluşmaktadır. Vajinanın dış kısmının bu bölge için özel olarak üretilmiş temizleme jelleriyle temizlenmesi gerekmektedir.

6)      Deri çatlakları neden oluşur?

Cildimizin yapıtaşları olan ve fibroblastlar tarafından üretilen elastin ve kollajen liflerinin kalitesinin düşmesi sonucu çatlaklar meydana gelir. Deri çatlaklarının nedenleri arasında çok hızlı bir büyüme gerçekleşmesi, hamilelik, sık sık kilo alıp vermek ve ani kilo değişimleri sayılabilir. Bu çatlaklar medikal anlamda bir sorun olmasa da görsel olarak rahatsız edici olabilmektedir. Bazı hastalıklarda kullanılan ilaç tedavilerinin de çatlaklara neden olması mümkündür.

7)     Ultraviyole ışınlarının zararları nelerdir? Bu ışınların zararlarından nasıl korunmalıyız?

Güneş ve solaryum kaynaklı UV radyasyonu cilt kanserine neden olabilmektedir. Günümüzde UV ışınları ile cilt kanseri arasındaki ilişki bilinmektedir. UV radyasyonunun bağışıklık sistemini baskılayan ve erken yaşlanmayı tetikleyen etkileri de vardır.

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için;

Güneş koruyucu kremler kullanın. Koruyucu giysiler giyin ve güneş gözlüğü kullanın.

10.00 ve 16.00 saatleri arasında güneşe çıkmayın.

Su, kar, kum, beton ve camın da güneş ışınlarını yansıttığını unutmayın.

UV yoğunluğu havanın sıcaklığına ya da güneşin parlaklığına bağlı değil, ışınların geliş açısına bağlıdır.

8)     Anti-aging terimi ne anlama gelmektedir?

Anti-aging terimi yaşlanma karşıtı bakım anlamına gelmektedir ve bu anlamda alınan tedbirleri kapsamaktadır. Cilt altında bulunan ve cilde esnekliğini, gerginliğini kazandıran elastin ve kollajen lifler, zamanla kalitesini yitirir. Böylece cildin gerginliği azalır, yer çekiminin de etkisiyle ciltte sarkma meydana gelir. Anti-aging etkili bakım ürünleri; cildin kollajen ve elastin üretimini arttırıcı etkileri ile canlı görünüm kazanmasına ve cildin yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

9)     Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Çevresel faktörler, hava kirliliği, stres, yorgunluk, yetersiz beslenme, kronik hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, hormonal nedenler, genetik yatkınlık ve saça uygulanan bazı kozmetik ürünlerdeki zararlı kimyasallar saç dökülmesine neden olmaktadır.

Saç teli 3 fazda döngüsünü tamamlar ve dökülür. Bu fazlardan ilki büyüme fazıdır ve anagen evre olarak isimlendirilir. Bu evrede saç ayda yaklaşık 1 cm uzar. Anagen evre genel olarak 2-8 yıl arası sürer. Bu fazdan sonra saç degredasyon fazına (katagen evre) geçer. Bu evrede saç kökleri kendini dökülmeye hazırlar ve yaklaşık 20 gün sürer. Saç, döngüsünü dinlenme fazı (telogen) ile bitirir. Bu dönemde saç kökü 3-4 ay boyunca dinlenir ve kökünden ayrılarak dökülür. Yerine ise yeni bir saç gelerek saç döngüsü yeniden başlar.